Ciekawostki GOZ

Zastanówmy się, w jaki sposób można wdrożyć zasady GOZ w nasze codzienne życie? Poniżej kilka ciekawych rozwiązań:

  1. Re-food – drugie życie żywności w Opolu  
    Oto przykład dobrej praktyki płynący z programu prowadzonego przez „Dom Złotej Jesieni” i „Bank Żywności” w Opolu, czyli jak można wykorzystać żywność z kończącym się terminem przydatności do spożycia.
    Od 2016 roku sklepy i producenci mogą za darmo oddawać do „Banku Żywności” produkty spożywcze, które mają krótki termin przydatności do spożycia i nie nadają się już na sklepowe półki. Następnie żywność taka jest przekazywana do instytucji publicznych takich jak „Dom Złotej Jesieni”.  Program zapobiega marnowaniu żywności oraz wspomaga osoby, które najbardziej potrzebują takiego wsparcia.
    Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu jak działa ten program. Film jest dostępny TUTAJ

2. RePACK
To nic innego jak zwrotne opakowania wielokrotnego użytku z materiałów podlegających w 100% recyklingowi, stosowane w sprzedaży internetowej. Bardzo prosta idea okazała się strzałem w dziesiątkę. Praktyka polega na dokonaniu wyboru rodzaju opakowania, w którym otrzymamy zakupiony towar. Następnie opakowanie możemy zwrócić bezpłatnie poprzez umieszczenie opakowania w skrzynce nadawczej. Wybierając opakowanie RePACK musimy co prawda liczyć się z dodatkową opłatą, ale w zamian możemy otrzymać Voucher na zakupy w sklepach, które korzystają z opcji RePACK. Dodatkowo poprzez świadomy wybór takiego opakowania chronimy środowisko i minimalizujemy ilość powstających odpadów.

 

3. Drugie życie routerów i modemów.
Duża firma telekomunikacyjna, zwrócone przez swoich klientów routery i modemy, poddaje procesowi regeneracji, dzięki czemu stary sprzęt otrzymuje pierwotne właściwości. Podobne rozwiązanie zostało wprowadzone przez firmę zajmującą się recyklingiem, która ze zużytych monitorów LCD wytwarza nowe niskokosztowe telewizory. Zastosowanie powyższych praktyk wpływa na oszczędność w wykorzystywaniu surowców, jak również zmniejszenia ilość elektroodpadów.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia? Odwiedzaj nas częściej! Aktualizacja przykładów z życia codziennego gwarantowana

EKO PONIEDZIAŁKI
Skip to content