TROPA VERDE

Miasto Opole jest członkiem lokalnej Grupy Wsparcia URBACT oraz partnerem regionalnym w projekcie TROPA VERDE za pośrednictwem Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska.

Czym dokładnie jest Tropa Verde?

Tropa Verde jest multimedialną platformą zachęcającą do zachowań przyjaznych dla środowiska, która daje obywatelom możliwość ponownego wykorzystania i recyklingu. Osoby korzystające
z platformy – segregujący śmieci i oddający odpady do wskazanych i wyspecjalizowanych placówek segregacji śmieci, otrzymują voucher’y, które podlegają wymianie na nagrody oferowane przez władze miasta/władze gminy oraz lokalnych przedsiębiorców. Funkcjonowanie platformy opiera się na połączeniu miejsc składowania odpadów (np. „zielonych punktów”, Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – PSZOK) z lokalnymi urzędami i przedsiębiorcami oferującymi zniżki lub prezenty. Tropa Verde została stworzona na zlecenie miasta Santiago de Compostela przez lokalną firmę Teimas Desenvolvemento. Portal został wdrożony przez 6 miast w Hiszpanii.

Założenia projektu Tropa Verde:

Projekt Tropa Verde ma na celu wymianę dobrych praktyk w segregowaniu odpadów w różnych częściach Europy, z naciskiem na wymianę dobrych praktyk pomiędzy podobnymi pod względem obszaru partnerami.

Partner wiodący projektu:
Miasto Santiago de Compostela (Hiszpania)
Wszyscy partnerzy z podziałem na grupy współpracy:
GRUPA 1 – miasta:
Santiago de Compostela (Hiszpania),
– Guimarães (Portugalia).
GRUPA 2 – aglomeracje:
– Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska (Polska),
– Metropolia Nicejska (obszar Lazurowego Wybrzeża we Francji).
GRUPA 3 – dzielnice:
– Pavlos Melas (dzielnica Salonik – Grecja),
– Zugló (dzielnica Budapesztu – Węgry).

 

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ