Eko Pasieka

Opole dołączyło do miast na Szlaku Pasiek z Recyklingu. Miejskie pasieki zakładają miasta, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Są one na dachu Opery Paryskiej w stolicy Francji, na budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W Warszawie jest ich 400, w Berlinie ponad 4000, a w Londynie nawet 5000.

Teraz także w Opolu pojawiły się ule w części wykonane z recyklingu jako element projektu „Od pralki do ula” realizowanego przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko.

W dniu 18 lipca 2023r., na dachu Centrum Usług Publicznych, została otwarta Pasieka w Sercu Opola.

W pasiece jest 5 uli, które zostały wykonane w części z bębnów wyjętych ze starych pralek. Ule posiadają wszystko to, co każde standardowe mieszkanie dla pszczół posiada, a więc: u dołu dennicę, dwa korpusy wyposażone w ramki z węzą oraz daszek. Poidełka dla pszczół wykonano ze szklanych drzwiczek z pralek, które również pochodzą z recyklingu.

Aktualnie w naszych opolskich ulach mieszka ok. 350 tyś. pszczół łagodnej rasy krainka, którymi opiekuje się pszczelarz Pan Michał Lasek.

Skip to content