Co to jest ślad węglowy

Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną organizację, wydarzenie lub produkt. Najprościej mówiąc jest to nasz osobisty wkład w niszczenie planety. 

Statystyczny Polak przyczynia się do emisji około 8 ton dwutlenku węgla rocznie. Prawie osiem miliardów ludzi na świecie w różnym stopniu zużywa zasoby planety. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych liczba ludności na świecie do 2100 r. wzrośnie do około 11 miliardów osób.

Rosnąca liczba ludności przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych i ma wpływ na globalne ocieplenie. Proces ten przyspiesza zmiany klimatyczne, w wyniku których pogarszają się warunki życia na Ziemi. Coraz częściej występują susze, fale upałów, powodzie oraz pożary. Topnieją lodowce, przez co podnosi się poziom morza.

Wszyscy możemy i powinniśmy walczyć z globalnym ociepleniem, dokonując  przyjaznych dla klimatu wyborów w życiu codziennym.

Badania wykazują, że około 2/3 światowej emisji CO2 można przypisać gospodarstwom domowym, oznacza to, że dużej części emisji można uniknąć, zmieniając nasze przyzwyczajenia i codzienne zachowania.

Co możesz zrobić, by zmniejszyć swój ślad węglowy?

Żywność.

– Ogranicz jedzenie mięsa  ( 15% emisji gazów cieplarnianych na świecie pochodzi z hodowli zwierząt),

– Kupuj produkty lokalne i sezonowe,

– Zabieraj ze sobą na zakupy torby wielokrotnego użytku,

– Nie marnuj jedzenia, rób przemyślane i mniejsze zakupy.

Odzież.

Dbaj o ubrania. Wybieraj wysokogatunkową odzież, wymieniaj się nią,  lub kupuj używaną.

Energia i odpady.

– Bierz krótki prysznic  zamiast kąpieli w wannie,

– Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby,

– Wybieraj produkty energooszczędne oraz energooszczędne oświetlenie,

– Zanim wyrzucisz lub kupisz nowy sprzęt, sprawdź, czy nie da się go naprawić,

– Nie kupuj  przedmiotów jednorazowego użytku,

– Ogranicz wytwarzanie odpadów i segreguj odpady.

Transport.

– Jeśli to możliwe, ogranicz jazdę autem i wybierz transport publiczny lub rower.

Każdy sposób na zmniejszenie śladu węglowego jest dobry i ma ogromne znaczenie dla ratowania naszej planety. Walkę o czyste powietrze warto zacząć od zmiany swojego  stylu życia i własnych nawyków, ponieważ nasz przykład wpływa na rodzinę, przyjaciół  wszystkich dookoła.

Możesz  sprawdzić jaki jest Twój ślad węglowy. W sieci są udostępnione kalkulatory emisji CO2 , które

pomagają obliczyć, jak Twoje codzienne działania wpływają na emisję gazów , np. https://calculator.carbonfootprint.com/calculator.aspx?lang=pl

Musimy zrobić wszystko, żeby ograniczyć swój wkład w niszczenie planety. Nawet najmniejszy wysiłek idący  w kierunku ograniczenia CO2, pomnożony przez prawie 8 miliardów ludzi na świecie , może nieść za sobą  pozytywne skutki dla całej ludzkości oraz naszej planety.

Materiał przygotowała Violetta Szwajkowska

Skip to content